29.10.2004 - IVANA BACHORÍKOVÁ
Na Třísku čekají Šílení

Jan Tříska si zahraje ve filmu Šílení zvrhlíka markýze de Sade

Hřebejkův film Horem pádem už přivítal čtyřstého návštěvníka, ale Jan Tříska, který v něm ztvárnil jednu z hlavních rolí, ho viděl poprvé teprve před pár dny. Nicméně byl spokojený s filmem i se svým výkonem. „Potěšilo mě, že jsem v něm od začátku do konce nepředstíraně nemocný člověk,“ říká.

Ale aby nedošlo k omylu, hned dodával: „Ve skutečnosti jsem zdravý, ale jsem rád, že se mi ve filmu podařilo vytvořit tu iluzi nalomeného člověka.“
Do Česka přijel opět pracovně. Nejprve se zúčastnil koncertu k sedmdesátému výročí FOK, který se uskutečnil ve Smetanově síni pražského Obecního domu a na němž recitoval čtyři Šrámkovy básně, a teď se připravuje na novou filmovou roli. S Janem Švankmajerem točí film Šílení. Pozitivní, asketický Jan Tříska si v něm zahraje sadistického zvrhlíka markýze de Sade. A jestli rád? „Ó, jak rád!“ pronáší nadšeně. Prý hlavně proto, že se mu líbí scénář, který vychází z textů markýze de Sade a povídky Alana Edgara Poea. „Je to takový filosofický horor,“ upřesňuje herec a vytahuje z kapes kartičky, na nichž má napsaný svůj text. Vždycky se totiž učí všechny dialogy najednou a svoji roli umí se vším všudy dřív, než si stoupne před kameru. A tentokrát se má co učit - mnohastránkové proslovy, kletby a antimodlitby.
Švankmajer na scénáři pracoval víc jak tři roky, promýšlel sebemenší detail. Proto k němu Tříska přistupuje s pietou. „On by se na mě určitě nezlobil, kdybych chtěl něco malinko změnit či upravit, ale já respektuji jeho dokonalou připravenost a nerad bych se ho něčím dotknul. Proto jsem si s ním dal zvláštní schůzku.“
Pod vlivem režiséra prý dnes vidí markýze de Sade trochu jinak. „Švankmajer mu filosoficky dává mnohem víc za pravdu, než by se na první pohled nebo čtení zdálo, takže já vlastně hraju pozitivního hrdinu.“ Nicméně film by měl působit dost děsivě. Ti, co se setkali se scénářem, říkali, že jim při jeho četbě běhal mráz po zádech. Tříska nebude ve filmu vypadat moc přitažlivě: špína za nehty, obnošené kostýmy, bílá otřepaná paruka. Naproti tomu Pavel Liška, který si zahraje jeho chráněnce, bude mít kostým současný. Film je totiž plný anachronismů.
Točit bude Tříska do února, s malou přestávkou kolem Vánoc, kdy pojede domů do Ameriky za ženou Karlou a dcerami. Poté odcestuje do Nevady, kde ho čeká natáčení snímku Kojotská díra. Jde o komorní příběh z dob zlaté a stříbrné horečky a Tříska v něm bude strýcem, který jede zachránit svoji neteř.

HEREC A RECITÁTOR. Jan Tříska je také nadšený recitátor. Na National Public Radio četl mimo jiné ukázky z poslední Kunderovy knihy L'Ignorance.
FOTO: MAFA - PETR NOVOTNÝ